Jak rozliczać Google Adsense? – krótka instrukcja obsługi

(źródło:http://www.flickr.com/photos/pforret)
(źródło:http://www.flickr.com/photos/pforret)

Jednym ze sposobów na osiągnięcie dochodu pasywnego jest umieszczenie na własnych stronach reklam poprzez usługę Google Adsense. Reklamy dopasowują się tematycznie do treści naszego serwisu i teoretycznie powinny interesować osoby odwiedzające nasze witryny.

Jako, że siedziba Google znajduje się w Irlandii kwestie podatkowe mogą być dla niektórych osób nie do końca jasne. Sam na początku razem z żoną mieliśmy niemały problem odnośnie prawidłowego rozliczenia dochodów uzyskiwanych w ten sposób. Poniżej przedstawię krótką instrukcję obsługi „jak prawidłowo rozliczyć Google Adsense?” (dla osób prowadzących działalność gospodarczą).

Po pierwsze potrzebny nam będzie NIP UE. Jako, że VAT płaci odbiorca – w tym przypadku firma Google na fakturach w miejsce stawki VAT wpisujemy np (nie podlega). Czyli jeśli na nasze konto wpłynęła kwota dajmy na to 1232,56 zł to taka kwota musi się znaleźć na fakturze zarówno w polu netto jak i brutto. Jako nazwę towaru wpisuję: „Płatność z tytułu programu adsense”.

Lp Indeks Nazwa towaru/usługi Ilość Jm Cena netto Wartość netto VAT Wartość brutto
1 ADS-0001 PŁATNOŚĆ Z TYTUŁU PROGRAMU ADSENSE 1 szt 5176,67 5176,67 np 5176,67

Dodatkowo na fakturze należy zamieścić taki oto dopisek: „Podatek VAT rozliczany przez odbiorcę zgodnie z art. 196 dyrektywy Rady nr 2006/112/EC„. Nie pytajcie mnie czemu – nie jestem księgowym, tak ma być i tyle (przynajmniej z wiedzy jaka została mi przekazana przez bardziej kompetentne osoby).

Fakturę wystawiam zawsze w dniu wpłynięcia przelewu na moje konto. Za dzień sprzedaży uznaję również  ten moment. Drukuję kopię faktury dla siebie i wszystko w tym temacie. Oczywiście oryginał powinno się wysłać do drugiej firmy (w tym przypadku do Google), ale z uwagi na fakt, że Googlowi w Irlandii taka faktura nie jest do niczego potrzebna po prostu pomijam ten punkt.

W ten sposób prawidłowo rozliczyliśmy się z uzyskanego przychodu. Nie jest to trudne, ale jak już wcześniej wspomniałem na początku sam miałem z tym problem. Mam nadzieję, że tym wpisem rozwiałem wątpliwości niektórych osób.

Tags: ,

10 comments

  1. A co z wpłatą potwierdzającą konto bankowe np. w wysokości 5 zł, też FV ?:) Moja ksiegowa mówi, że mam wystawić na 5 zł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*