Użyteczność i budowa stron – przykład video cz.2

(źródło: http://www.flickr.com/photos/mommyof4ruggies/2113539635)
(źródło: http://www.flickr.com/photos/mommyof4ruggies/2113539635)

Dzisiaj kolejna część omówienia tematu użyteczności i budowy stron internetowych. Film video będzie tym razem poświęcony ocenie strony jednego z czytelników mojego bloga. Dziękuję za zainteresowanie tematem i miłe słowa odnośnie formy prezentacji, jaką wybrałem.

Mam nadzieję, że z odcinka na odcinek będę w stanie lepiej wyrażać myśli i nie będę zapominał o ważnych kwestiach, co niestety czasami mi się zdarza.

Oceniam stronę www.lancut.org, która jest portalem informacyjnym miasta Łańcut i okolic. Jest to zdecydowanie lepsza witryna niż pokazana w poprzednim filmie. Oceniając ją oczywiście starałem się głównie skupić na błędach, które w moim odczuciu warto by poprawić.

Jak to w życiu bywa, nagrywając filmik pominąłem jedną kwestię, o której mimo wszystko chcę napomknąć. Chodzi mi o dosyć słaby tagline. „Mój portal” nic nie mówi użytkownikowi i należało by to zmienić.

W tej części poruszyłem jeszcze temat optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Omówiłem to bardzo pobieżnie, ale z chęcią powrócę do tego tematu w kolejnych wpisach lub filmach video, jeśli tylko zobaczę zainteresowanie wśród użytkowników bloga. Zapraszam do oglądania:

Jak zawsze gorąco zachęcam do komentowania zarówno samego filmu, jak i ocenianej strony.

Tags: ,

8 comments

 1. Kurcze, dopiero zwróciłem uwagę, że sam nie miałem ustawionego opisu w All In One SEO (też mi się wyświetla(ł) jakiś przypadkowy zwrot z bloga). Dzięki za przypomnienie;)

  PS: Ciekawy cel sobie postawiłeś 😉

 2. Cześć!

  Znowu bardzo fajnie, wyczerpująco pokazałeś wady i plusy strony.
  Podzielę się swoją, krótką opinią:
  Nie podobają mi się te buttony z RS, Facebook i NK na górze strony. Są bardzo niewidoczne i do tego widać przy tym buttonie Facebooka znajdujący się na nim mały skrawek na dole koloru białego. Najlepiej jakby dali to na prawy bok strony – lekko powiększone i bez tej przezroczystości.

  Feedburner na samym końcu strony powinien być według mnie przesunięty na prawy bok strony(koło newslettera) albo usunięty, ponieważ średnio komponuje się z treścią.

  To wszystko – były, to tylko lekko kosmetyczne błedy, ale ogólnie portal naprawdę nieźle im wyszedł do tego jak kliknąłem na newsa, to po przeczytaniu wiadomości miałem możliwość obejrzenia filmiku, co udowodniło, że to kompetentna strona z dużym potencjałem.

  Pozdrawiam!
  WayOfTheJourney

  1. Zgadzam się z Twoimi uwagami. Ikonki portali społecznościowych warto by przebudować. Ja ze swojej strony proponował bym jeszcze wymienić NK na Twittera. Jakoś bardziej przekonuje mnie ta forma przekazywania informacji (szkoda, że jak na razie w Polsce Twitter nie jest tak popularny jak Facebook, ale liczę, że to kwestia czasu jak i u nas stanie się standardem).

 3. W sumie rzuciłbym na żer mojego fotobloga, ale jest na tyle prosty w konstrukcji, że nie ma o czym gadać. A i sam jestem świadomy błędów, ale nie mam weny na poprawki 😀 Może od marca ruszę w optymalizacją, bo parę fraz mnie zainteresowało i chciałbym powalczyć o pozycje.

  1. Jeśli to tylko fotoblog do ciężko będzie Ci walczyć o pozycję. Strona bez tekstu jest dla wyszukiwarek mało wartościowa.

   Odnośnie podanego portalu to faktycznie można by sporo poprawić, ale w tej chwili nie nagram filmiku na ten temat. Nie dam rady wszystkiego ogarnąć:) Jeśli chodzi o te analizy to w pierwszej kolejności będę oceniał strony czytelników. Inne witryny ewentualnie w miarę wolnego czasu, którego ostatnio mam bardzo mało. Pozdrawiam.

  2. Z walczeniem o pozycje aż tak trudno nie jest, bo samych zdjęć oczywiście nie ma, bo i przed każdą galerią staram się zapodać jakiś tekst wstępny. Frazy, które mnie interesują są w zasięgu bez rozbudowanych tekstów, bo są budowane na zasadzie „fotograf + nazwa miasta”. No i oczywiście frazą kluczową dla mnie jest „fotoblog”, dla której trzymam się granicach od 9 do 12 miejsca 🙂

   A co do tego lokalnego portalu to oczywiście analiza jest zbędna, bo tej strony już nic nie uratuje 😀

 4. Może głupie pytanie ale gdzie to video z omówieniem strony? Albo jestem ślepy albo po prostu nie potrafię go nigdzie znaleźć. Może to przez to dziś mało spałem ale kurde nigdzie nie widzę tego filmiku 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*