2 wtyczki do przeglądarki które musisz zainstalować

(źródło: http://www.flickr.com/photos/iconpillows/3971533762)
(źródło: http://www.flickr.com/photos/iconpillows/3971533762)

Dzisiaj trochę inaczej niż zwykle. Chciałem Ci pokazać dwie wtyczki do przeglądarki, których od kilku miesięcy używam i które moim zdaniem są warte tego, żeby szerzej opisać ich działanie. Rozszerzenia te przydadzą Ci się przy projektowaniu stron internetowych, dokonywania poprawek, wstawiania reklam na Twoją stronę www.

Od jakiegoś czasu nie wyobrażam sobie bez nich pracy. Zobacz o co chodzi i poznaj działanie dwóch najlepszych moim zdaniem „ułatwiaczy” pracy.

1. MeasureIt

Pierwszy raz rozszerzenie to (lub podobnie działające) zauważyłem u pracownika Google podczas konferencji Google Adsense. W trakcie konsultacji ze mną mierzył za jego pomocą moje jednostki reklamowe.

Wtyczka ta to najzwyklejsza w świecie miarka, którą możemy odmierzać odległości i rozmiary obszarów na ekranie monitora. Mi się najczęściej przydaje w momencie gdy chcę umieścić reklamę na mojej stronie www. Zanim zainstalowałem tą wtyczkę umieszczałem reklamy „na oko”, nigdy nie będąc pewnym czy dana jednostka reklamowa idealnie zmieści się w wybranym miejscu.

Dzięki MeasureIt mogę zawczasu to sprawdzić i dzięki temu zaoszczędzam sporo czasu i nerwów.

2. Color Pick

W jaki sposób dopasowujesz kolory dla swoich bannerów reklamowych, reklam, stron? Ja do czasu zainstalowania tego rozszerzenia robiłem to wszystko metodą totalnie „na około”. Wykonywałem zrzut ekranu do programu graficznego i tam pobierałem kolory. Nie da się prościej? Oczywiście, że się da. Wystarczy jedno kliknięcie za pomocą Color Pick.

Najeżdżamy kursorem na interesujący nas kolor występujący na stronie www, klikamy w to miejsce i mamy z miejsca pobraną barwę o jaką nam chodziło. Prawda, że proste?

Poniżej przedstawiam film obrazujący działanie tych wtyczek. Wybacz niską jakość  i ogólnie słaby montaż, ale jest to mój pierwszy samodzielnie zmontowany filmik i pierwsza styczność z YouTube z tej „drugiej” strony.

Linki do wtyczek w niniejszym wpisie prowadzą do wersji przeznaczonych dla Google Chrome.

Jeżeli znasz jakieś ciekawe rozszerzenia do przeglądarek i programy mogące przydać się w e-biznesie podziel się nimi w komentarzu.

Tags: , ,

7 comments

 1. Muszę przyznać że ciekawe, szczególnie ta 'miarka’.

  Ja przy dopasowywaniu koloru reklam zazwyczaj zaglądam do kodu i tam mam dokładne kolory podane (przynajmniej na WordPress) ale z tych chyba będzie szybciej;)

 2. Witaj,

  gdzie tam słaby montaż, wszystko świetnie – szybko, czysto, klarownie. Rewelka. W dobie dzisiejszego Internetu, ludzie lubują się w szybkich rozwiązaniach – w Twoim przypadku, to treść posta jest najważniejsza, video jest tylko dodatkiem. Wyszło świetnie.

  Zmieniłbym tylko…

  Dadaj linki do wtyczek – będzie przyjemniej i łatwiej dla odbiorców.
  Wydłużyłbym odrobinkę czasy pierwszego i ostatniego slajdu, nieznacznie ale ludzie pamiętają przeważnie koniec i początek – więc masz reklamę bloga, łatwiej się czyta, przekaz jest lepiej zapamiętywany.
  Umieściłbym jeszcze Twoje logo ze sloganem gdzieś w krańcowych slajdach. Może w „topie” albo pod adresem strony (?).

  Pozdrawiam
  C.

  1. Linki dodałem dla Google Chrome, ale wtyczki są dostępne też dla innych przeglądarek.

   Dzięki za sugestie. Tak jak wspomniałem był to mój pierwszy filmik jaki w życiu zrobiłem. Jeśli taka forma przekazu się spodoba nie wykluczam, że na blogu filmy różnego rodzaju będą się pojawiały co jakiś czas.

   Na razie muszę wykorzystać miesiąc testowy programu do ich tworzenia i poznać jego możliwości.

 3. Polecam FireBug, jest to bardzo pomocna wtyczka kiedy edytujemy css lub js na stronie. Z najważniejszych funkcji pozwala na dynamiczne zmienianie css – dopisane reguły od razu zmieniają wygląd strony(bez przeładowania); pozwala śledzić odwołanie http(przydatne przy ajaxie); pozwala wywoływać funkcje js z konsoli; oraz edytować html – zmiany od razu widoczne są na stornie. Jest dostępna przede wszystkim na FireFox, na Chrome jest wersja Lite:
  http://getfirebug.com/
  http://getfirebug.com/releases/lite/chrome/
  Pozdrawiam,
  Marcin

 4. Witaj,

  z ciekawości jaki to program? Na jakiej platformie w ogóle pracujesz (Windows, Linux, Mac)?

  Pozdrawiam
  C.

  P.S. Dzięki za linki 🙂

 5. Ktoś widzę mnie uprzedził, bo chciałem polecić Firebug. Do tego dodał bym jeszcze Webdeveloper Toolbar, bez którego ciężko zrobić jakąkolwiek stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*